15 grudzień 2015 10:26

Pasjonaci aktorstwa gościli w Piekoszowie Wyróżniony

Napisane przez

Miniatury sceniczne to przegląd teatralny, w którym młodzi aktorzy przedstawiają swoje zdolności aktorskie. W tegorocznej edycji przeglądu wzięło udział 17 osób ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu kieleckiego.

 

Aktorstwo – spełnianie marzeń

26 listopada gościliśmy uczniów z Bielin, Chęcin, Jaworzni, Kostomłot Drugich, Nowin, Łosienia, Tumlina i Piekoszowa. Uczniowie prezentowali różnotematyczne monologi, monodramy. Niektórzy debiutowali na piekoszowskiej scenie, inni przybyli do nas po raz kolejny.  - Dodatkowo uczęszczam również do amatorskiego teatru „Pegaz” w Kielcach – powiedziała jedna z uczestniczek konkursu Katarzyna Zapiór. – Moją ulubioną tematyką jest ta zawierająca elementy satyry, groteski – dodaje. Dla wielu młodych aktorów uczestnictwo w takich konkursach jest spełnianiem marzeń i osiąganiem celów. – Bardzo mnie to spełnia i czuję się świetnie, bo jestem niejako w swoim żywiole. Kocham to robić – podsumowuje kolejna z uczestniczek Paulina Korba.

 

 

Najlepsi aktorzy, najlepsze osobowości

Oceny wystąpień dokonywała komisja, w skład której weszli Hubert Guza, instruktor teatralny z WDK Kielce, Iwona Kukulska prezes Stowarzyszenia „RAZEM” w Piekoszowie oraz Barbara Głowala instruktor, plastyk z BCK Piekoszów.

 

Po kilkugodzinnej rywalizacji scenicznej, wyłoniliśmy najlepszych aktorów.

 

W kategorii gimnazjum trzecie miejsce zajął Przemysław Wiencko z Jaworzni, który zaprezentował „Schedę po Stalinie. Wyznanie Chruszczowa” oraz Magdalena Ganczarek z Nowin, która wcieliła się w rolę dziewczynki z zapałkami. Miejsce drugie wywalczyła, przedstawiająca „Kociubińską Hermenegildę”, Paulina Korba z gimnazjum w Kostomłotach Drugich. W tej grupie zwyciężyła Natalia Stąpor, która zaprezentowała monolog „Andrzej”. Warto dodać, że Natalia ma na swoim koncie również taki sukces jak zwycięstwo w Przeglądzie Zespołów Teatralnych Świętokrzyski „Scyzoryk”.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych mieliśmy tylko jedno wystąpienie. Piotr Szczepanik zaprezentował utwór „No co ja ci zrobiłem” z tekstem Ireny Kwiatkowskiej, za co otrzymał wyróżnienie.

 

Osobowością aktorską Miniatur scenicznych został Łukasz Fijałkowski z Kostomłot Drugich, który w znakomity sposób zaprezentował utwór „Z notatnika nerwowca” Juliana Tuwima.

 

 

Na koniec… o początku

W tym samym dniu, przed oficjalnym rozpoczęciem przeglądu teatralnego rozstrzygnęliśmy trzy konkursy zorganizowane w ramach projektu „Biblioteka miejscem spotkań”, który realizowany jest wraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „RAZEM”.

 

W konkursie fotograficznym „Przyłapani na czytaniu” zwyciężyła Agnieszka Sorbian z Jaworzni; w konkursie plastycznym „Ryzykuję – czytam” trzecie miejsce zajął Wiktor Guzy ze szkoły w Brynicy, miejsce drugie ex aequo Wiktoria Szymkiewicz (SP w Rykoszynie) oraz Gabriela Miśkiewicz (ZOPI w Micigoździe). Konkurs plastyczny wygrała Aleksandra Gamońska ze Szkoły Podstawowej w Brynicy.

 

Natomiast w konkursie poetyckim „Emocje bez smyczy” w kategorii klas IV-VI zwyciężył Wojciech Myszura ze szkoły w Piekoszowie. Miejsce drugie zajęła Zuzanna Zając z Micigozdu, a trzecie Kinga Ciołak równie ze szkoły podstawowej w Piekoszowie. W grupie gimnazjalistów na najniższym stopniu podium znalazła się Wiktoria Smolarczyk z Łosienia, stopień wyżej – Adam Wiącek również z Łosienia, a zwyciężyła Magdalena Rajkiewicz z gimnazjum w Nowinach.

 

Katarzyna Gurak

 


Czytany 6965 razy

Realizowane projekty