29 sierpień 2019 07:40

Vouchery wręczone. Czas na realizację projektów przez młodzieżowe grupy nieformalne z gminy Piekoszów

- Jestem pozytywnie zaskoczona tym, że młodzi ludzie mają ciekawe pomysły i otrzymują na ich realizację dofinansowanie – mówiła Barbara Drogosz Przewodnicząca Rady Gminy w Piekoszowie, która wraz z wójtem Zbigniewem Piątkiem wręczyła vouchery na kwoty 1000 zł czterem grupom, które biorą udział w projekcie grantingowym „Przestrzeń dla młodych”.

Projekt miał na celu zaangażowanie młodych osób z terenu gminy Piekoszów do zaplanowania przedsięwzięcia w swojej miejscowości. Do realizatorów projektu - Biblioteki Centrum Kultury w Piekoszowie oraz Fundacji Kulturalna Przestrzeń – wpłynęły cztery wnioski, które otrzymały dofinansowanie w kwocie 1000 zł każdy.

Słów kilka o projektach

„Nocne podchody” to tytuł projektu grupy nieformalnej „Tropiciele przygód” z Zajączkowa, którzy zorganizują biwak, podczas którego uczestnicy nauczą się obsługi kompasu i posługiwania się mapą – te umiejętności przydają się w szczególności w terenie. Oprócz tego realizatorzy nauczą jak prawidłowo rozkładać namiot oraz jakie są zasady survivalu.

Kolejnym projektem realizowanym przez „Szkolny Klub Wolontariatu” z Łosienia jest projekt „Mobilni wolontariusze”. Wolontariusze organizują kwesty, wszelkiego rodzaju zbiórki, czym wspierają podopiecznych Hospicjum im. Św. Matki Teresy z Kalkuty, Dom Samotnej Matki w Wiernej Rzece, Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie, Ognisko Wychowawcze w Kielcach czy Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Dyminach. Dzięki środkom finansowym możliwe będzie pokrycie kosztów związanych z przejazdami wolontariuszy do wyżej wymienionych miejsc.

Trzeci z projektów pn. „Rozwijamy talenty – budujemy wspólnotę”, którego realizatorem będzie Schola „Wierne serca” działająca przy parafii w Wiernej Rzece, zakłada organizację warsztatów wokalnych w celu poznania technik śpiewu i „doszlifowania” już nabytych umiejętności. Oprócz tego wspólne spotkania i śpiew jeszcze lepiej zintegrują grupę.

Ostatnim dofinansowanym projektem w ramach „Przestrzeni dla młodych”, jest projekt „Woda naszym żywiołem”, którego pomysłodawcami są „Złote rybki” z Zajączkowa. Odpowiadając na problem słabej znajomości bezpiecznego pływania czy też na niewystarczające umiejętności, grupa zaproponowała uczestnikom projektu kurs pływania. Będzie to spędzenie czasu w sposób aktywny, a jednocześnie udoskonalenie umiejętności lub nauka pływania od podstaw.

Katarzyna Czerwińska

Czytany 537 razy

Realizowane projekty