19 sierpień 2019 07:45

Tłumy na dożynkach gminnych w Zajączkowie

Tłumy mieszkańców gminy Piekoszów oraz gmin sąsiednich uczestniczyły w Dożynkach Gminy Piekoszów w Zajączkowie 15 sierpnia.

Zajączków stał się miejscem organizacji dożynek w związku z ubiegłoroczną wygraną w konkursie na Najpiękniejsze Stoisko. W tym roku również konkursów nie zabrakło, ale zanim się one odbyły, całość uroczystości rozpoczęto mszą świętą polową. – Dzisiejszy dzień jest oddaniem czci Bogu i rolnikom, którzy trud pracy na roli owocuje tym, że każdy z nas ma chleb na stole – mówił podczas mszy proboszcz parafii Wierna Rzeka ks. Wiktor Walocha.
Wspomniany chleb tuż po mszy został pokrojony przez władze gminy i starostów dożynek – Iwonę Walas i Juliana Walasa – i rozdany wszystkim obecnym.
Dożynki nie obyłyby się bez muzyki ludowej w wykonaniu lokalnych grup folklorystycznych – Wincentowian, Piekoszowian, Wiernej Rzeki, Koła Gospodyń Wiejskich z Rykoszyna oraz kapeli z Rykoszyna. – Dziękujemy wszystkim państwu za promowanie gminy Piekoszów podczas różnych festiwali i przeglądów w tym roku i oczywiście życzymy dalszych sukcesów – mówił po każdym wystąpieniu wójt gminy Piekoszów Zbigniew Piątek, który wraz z przewodniczącą rady Barbarą Drogosz wręczał listy gratulacyjne przedstawicielom zespołów.


W międzyczasie wytypowani do poszczególnych komisji zaproszeni goście, w osobach przedstawicieli sejmu RP, władz wojewódzkich i powiatowych oraz władz gmin sąsiednich, oceniali wieńce i stoiska dożynkowe, a także wybierali najsmaczniejszą Fit Potrawę. Najbardziej wyczekiwanym był werdykt dotyczący najpiękniejszego stoiska – zwycięskie sołectwo będzie organizatorem przyszłorocznych dożynek. A laureatami pierwszego miejsca w tym konkursie została miejscowość Jaworznia. Pozostałe kilkanaście stoisk otrzymało refundację kosztów przygotowania.


W konkursie na najpiękniejszy wieniec, tym godnym największej uwagi według komisji okazał się być wieniec przygotowany przez miejscowość Rykoszyn. Pozostałe miejscowości otrzymały zaszczytne wyróżnienia i również nagrody pieniężne.
Natomiast w konkursie kulinarnym zwyciężyły przedstawicielki Aktywnej Brynicy, za przygotowanie sałatki gryczanki z napojem mlecznym z agrestem. Jednym z oceniających kulinarne popisy był Michał Fabiszewski finalista MasterChef’a.


Podczas dożynek nie mogło zabraknąć Turnieju Sołtysów, w ramach którego kilkunastu sołtysów musiało przejechać taczką pomiędzy pachołkami z dodatkowym utrudnieniem w postaci „pijackich gogli”, które utrudniały poruszanie. Drugą konkurencją było wyszukiwanie jaj w stogu siana. Po podliczeniu wszystkich punktów zwycięzcą został Jacek Świercz sołtys Bławatkowa.


„Ogród moich marzeń” był kolejnym rozstrzyganym konkursem, podczas którego główną nagrodę wręczono Michałowi Biberowi z Brynicy. Miejsce drugie oraz wyróżnienie w kategorii „Wejście do domu” otrzymała Edyta Sochanowska z Rykoszyna, a miejsce trzecie i wyróżnienie w kategorii „Ogród warzywny” otrzymała Krystyna Kozieł z Zajączkowa. Nagrody ufundowała Przedsiębiorstwo handlowe ACM Agrocentrum Kielce ul. Domaszowska 143b.


Najbardziej oczekiwanym punktem wydarzenia był koncert zespołu Baciary, który swoją energetyczną muzyką porwał do tańca prawdziwe tłumy. Co więcej, istniała możliwość zakupienia płyt zespołu.

Na zakończenie zagrał zespól Braters oraz DJ Corby.


Serdeczne podziękowania składamy sponsorom i partnerom wydarzenia: Nordkalk Sp. z o.o., BIO-MED, Zakłady Górniczo-Metalowe „Zębiec” w Zębcu S.A., Bank Spółdzielczy w Łopusznie, Delikatesy Centrum Aleksander Wolder, firma Secom Instalacje Techniczne Elektryczne, Piekarnia Tomasz Majka, Piekarnia Kosińscy, MegaStyro Sp. z o.o. oraz ACM Agrocentrum Kielce.


Dziękujemy za pomoc przy organizacji druhom strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zajączkowie, ochronie, funkcjonariuszom policji i ratownikom medycznym oraz wszystkim, którzy wsparli i służyli pomocom podczas organizacji i przebiegu dożynek.

Katarzyna Czerwińska

Czytany 1117 razy

Realizowane projekty