23 lipiec 2019 13:48

Podróże po regionach - czas start! Zwiedziliśmy Dolny Śląsk!

Napisane przez

W wakacyjny poniedziałek 22 lipca w bibliotece w Zajączkowie rozpoczęliśmy warsztaty promujące regiony Polski w ramach projektu BCK „Książka moim przyjacielem”.

Podróż po regionach zaczęliśmy od jednego z najbarwniejszych regionów Polski, prawdziwej perły, czyli Dolnego Śląska. Dzieci na początku zajęć doskonale poradziły sobie ze znajomością stron Polski i odnalezieniu na mapie położenia tego regionu. Kolejnym etapem naszej podróży było poznanie ciekawych zbytków, zamków piastowskich, obejrzenia wałbrzyskiej porcelany i innych atrakcji. Dużo frajdy sprawiło dzieciom samodzielne wypłukiwanie złota i srebra z wody, gdyż w miejscowości Złoty Stok u podnóża Gór Złotych wydobywano kiedyś złoto, a z kolei srebro u stóp Gór Sowich i Bardzkich – w Srebrnej Górze. Jak się okazało to wcale nie było łatwe zadanie.

Oczekiwanym i kulminacyjnym momentem warsztatów była transmisja online z mieszkańcami Wołowa. Mogliśmy poznać dzieci, wzajemnie się pozdrowić, porozmawiać, obejrzeć regionalne stroje, a przede wszystkim poznać różne ciekawostki, historię o ukrytym skarbie w rejonie Wałbrzycha – złotym pociągu, czy św. Jadwidze księżnej śląskiej. Dzieci obiecały, że odwiedzą ten region z wielką przyjemnością, kto wie może za rok w ramach półkolonii z BCK.

Historycznie i politycznie Dolny Śląsk obejmuje również Sudety: Karkonosze, Góry Stołowe, Góry Sowie, Masyw Śnieżka. W rezerwacie Błędne Skały oraz Szczeliniec Wielki kręcono plenery filmów o Narnii, a wśród ciekawostek przyrodniczych tych gór są dziko żyjące mufony.

Czy znacie Śnieżkę - najwyższy szczyt w tym regionie, który wznosi się na granicy polsko-czeskiej? – pytała prowadząca. Według legendy, którą poznaliśmy, po tutejszych szlakach wędruje Duch Gór – Karkonosz, przez niektórych nazywany Liczyrzepą. Z upływem czasu Duch ten stał się najbardziej rozpoznawalną postacią regionu i mieszkańcy z najodleglejszych krain przyjeżdżali w Karkonosze, aby na własnej skórze zaznać magii znanej legendy.

Następnie dotarliśmy do  stolicy Dolnego Śląska, czyli Wrocławia, jednego z najstarszych miast Polski. W nim znajduje się afrykarium, pierwsze w Polsce oceanarium i jedyne na świecie ZOO, które prezentuje faunę jednego kontynentu. A dlaczego nazywany go miastem tolerancji oraz Wenecją Północy i kto zamieszkał we Wrocławiu? – my to już wiemy. W trakcie zwiedzania trzeba bacznie patrzeć pod nogi, gdyż w każdej chwili można tu zobaczyć krasnoludka. W stolicy Dolnego Śląska mieszkają krasnoludki, które stały się niewątpliwą atrakcją miasta. Każdy ma swoje imię oraz nieco inny charakter i zainteresowania. Skoro we Wrocławiu możemy bawić się w poszukiwanie krasnali, to postanowiliśmy również u nas. Zabawa polegała na odnalezieniu ukrytych puzzli krasnala przez poszczególne zespoły i nadaniu mu imienia, oraz znaczenia. I tak powstał krasnal Andrzej Bibliotekarz – dobry duch tej biblioteki, który będzie zachęcał dzieci do czytania książek.

Na warsztatach było też trochę przyjemności dla łasuchów, którzy mogli sprawdzić smak piernika z Dolnego Śląska z Piernikarni Wrocławskiej, małej manufaktury, w której ręcznie są one produkowane. Smaki niezwykłe, bo korzenne, czekoladowe, śliwkowe, żurawinowe, daktylowe, pomarańczowe, orzechowe czy miętowe.

Podsumowaniem tej imprezy była gra w klasy, w której dzieci skacząc wymieniały wszystko to co poznały, co im się spodobało i czego nauczyły się podczas warsztatów.

Ciąg dalszy podróży po regionach po wakacjach, na które serdecznie już dzisiaj zapraszamy.

Anna Świercz

Czytany 769 razy

Realizowane projekty