26 luty 2019 14:34

Biblioteka wciąga

W ramach drugiego z projektów – „Biblioteka wciąga” – przewidzianych jest wiele inicjatyw przewidzianych dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych uczestników.

Pierwszy blok skierowany do uczniów szkół z terenu gminy Piekoszów ma swoich działaniach ciekawe spotkania. Z wizytą przyjadą autorzy książek dla dzieci, którzy opowiedzą najmłodszym o swojej pracy, i od których będzie można zyskać autograf. Ciekawie zapowiada się spotkanie z artystą-twórcą komiksów, podczas którego uczestnicy będą tworzyć własną komiksową historię. To dobra nauka praktycznego wykorzystania zagadnień takich jak projektowanie postaci, fabuła, ciekawe dialogi – takie działania pobudzają wyobraźnię i zachęcają do twórczych prac.

Oprócz spotkań, na młodych beneficjentów projektu czekają konkursy m.in. Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów klas I-III oraz Konkurs czytelniczy sprawdzający znajomość wybranej lektury i jej adaptacji filmowej, który skierowany jest do uczniów klas IV-VI.

Inicjatywą, która wymagać będzie pracy, zaangażowania i dobrego pomysłu jest konkurs na filmik (spot) reklamujący bibliotekę. Tutaj swoją kreatywnością będą mogli wykazać się uczniowie szkól podstawowych, których zadaniem będzie stworzenie trzyminutowego spotu promującego bibliotekę i jej działania. Do tego celu użyją swoich smartfonów, a ich prace udostępnione zostaną na specjalnym kanale internetowym. Wybór najlepszego spotu odbędzie się poprzez głosowanie internetowe, a nagrodzony filmik zaprezentowany zostanie podczas Dnia Otwartego Biblioteki.

W ramach projektu zorganizowany zostanie – już po raz trzeci – konkurs czytelniczy „Znam lektury jak mało który”. Uczestnicy wezmą udział w dynamicznym teście podzielonym na kilka modułów. Do rywalizacji i sprawdzenia swojej wiedzy zachęcimy także lokalne władze, dyrektorów szkół i pozostałych instytucji gminnych.

„Biblioteka wciąga” wychodzi naprzeciw także najmłodszym mieszkańcom gminy – dzieciom w wieku 3-6 lat. Poprzez poszerzenie oferty jaką dotychczas posiadał Klub Kreatywnego Dziecka „Chochlik”, który działa przy Centrum Kultury w Piekoszowie, będzie istniała możliwość uruchomienia Klubu Kreatywnego Malucha „Chochliczek”. W godzinach popołudniowych, maksymalnie 15-osobowe grupy, będą tworzyć z bibuły, kolorowych gazet i innych elementów m.in. postaci z bajek czy baśni. Takie działania pobudzą kreatywność dzieci, zachęcą do samodzielności i rozwiną umiejętności manualne. Zajęcia prowadzone będą w formie zabawy z elementami praktycznego tworzenia co jest bardziej efektywne od np. zwykłej pogadanki czy wykładu.

Drugi blok działań projektu skierowany będzie do wszystkich mieszkańców. „Spotkania z… przy kawie” dadzą możliwość bezpośredniego kontaktu i obcowania „twarzą w twarz” z zaproszonym gościem ze świata kultury czy rozrywki.

Jednak nie tylko znane osobistości znajdą miejsce w murach BCK. Realizacja projektu daje również szansę na pokazanie siebie i swojej twórczości osobom, które mieszkają w gminie Piekoszów i np. piszą wiersze, których jak dotąd nigdzie nie przedstawiali. W ramach tego działania odbędą się spotkania z lokalnymi twórcami (pisarzami lub poetami), dzięki czemu zostaną dostrzeżeni, a ich utwory poznają inni ludzie.

Dzień Otwarty Biblioteki jest kolejnym punktem na liście działań w ramach projektu. Tego dnia będą miały miejsce liczne zajęcia animacyjne dla każdej grupy wiekowej. Interesującym i oryginalnym elementem dnia będzie spektakl teatralny za pomocą piasku. Artyści, z użyciem piaskowej animacji przedstawią sztukę na podstawie wybranej bajki czy opowiadania. Atrakcja wieczoru tego wydarzenia będzie występ zaproszonego artysty oraz prezentacja zwycięskiego filmu promującego bibliotekę.

Wzorem lat ubiegłych, również i w roku 2019, dzięki realizacji projektu „Biblioteka wciąga” zorganizowanych zostanie kilka spotkań słowno-muzycznych, podczas których poezja przeplatana będzie muzyką. „Z poezją w chmurach” – bo taka nazwę będą nosić spotkania – jak dotąd spotykała się ze świetnym odzewem nie tylko mieszkańców gminy Piekoszów, ale i osobami spoza jej granic.

Wszelkie informacje, zapowiedzi, reportaże, relacje i wyniki konkursów umieszczane będą na stronie www.bckpiekoszow.pl oraz na profilu facebook’owym BCK.

Czytany 355 razy

Realizowane projekty