21 luty 2019 10:44

Pouczająca wizyta czwartoklasistów z Piekoszowa

W środę 20 stycznia bibliotekę w Piekoszowie odwiedzili czwartoklasiści z pobliskiej szkoły podstawowej.

Dziewiętnastka uczniów na początku wizyty dowiedziała się jak funkcjonuje wypożyczalnia, jak zapisuje się nowych czytelników, na jaki okres czasu można wypożyczyć książkę i wiele innych. Dzieci obejrzały także poszczególne działy księgozbioru i starały się zapamiętać ważne dla biblioteki liczby takie jak liczba czytelników, ilość książek, ilość wypożyczeni. – Zgadnijcie ile książek posiadamy tutaj w bibliotece? – pytała bibliotekarka Izabela Filipiak. Oczywiście z ust dzieci padały różne liczby. – Jest ich ponad 23 tysiące. Natomiast we wszystkich placówkach bibliotecznych razem mamy ponad 40 tysięcy egzemplarzy – poinformowała bibliotekarka. Jednak wizyta nie opierała się tylko na liczbach, ale przede wszystkim na pokazaniu młodym czytelnikom gdzie znajdą coś dla siebie.

Po oprowadzeniu uczniów przyszedł czas na kolejny punkt wizyty jakim była lekcja o bezpieczeństwie w Internecie. Dzieci wspólnie odczytały zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, rozwiązywały powierzone im zadania takie jak tworzenie bezpiecznego profilu na portalu społecznościowym czy też musieli w odpowiedni sposób połączyć wyrazy, by powstały z nich pomysły na spędzanie wolnego czasu nie tylko przy komputerze.

Na zakończenie odpowiedziały na pytania dotyczące cyberprzemocy i obejrzały kreskówkę dotyczącą tego tematu. – Czasem niewinny żart może wyrządzić komuś ogromną krzywdę. Jeśli jesteście świadkiem lub bezpośrednio was dotyka cyberprzemoc powiedzcie o tym komuś bliskiemu – usłyszeliśmy w bajce.

Katarzyna Czerwińska

Czytany 512 razy

Realizowane projekty