30 grudzień 2014 12:09

By przejść "Na drugą stronę" potrzebujesz "Atlasu chmur"

W tym roku odbyło się już ostatnie spotkanie klubowiczów DKK. 17 grudnia na spotkanie przybyło 7 osób, z którymi wspólnie omawialiśmy dwie pozycje książkowe:  „Atlas Chmur”  Davida Mitchell’a oraz „Na drugą stronę” Anny Kendall.

 

„Atlas Chmur” opowiada o sześciu osobach i ich historiach, które dzieją się na przestrzeni wielu lat. Każda z nich  opowiedziana jest w inny sposób i przybiera inną formę, np. pamiętnika, listów, opowiadania w pierwszej osobie. Pozornie nie mają nic ze sobą wspólnego, a jedyne co ich łączy to echa przeszłości.  Coś co wydarzyło się  kiedyś i innej osoby wpływa na życie narratora z kolejnej opowieści, odmieniając jego los. Każdy z bohaterów zamiast biernie poddać się nurtowi życia, podejmuje działanie. Książka jest  bardzo ciekawa,  mądra, poruszająca; nakłania do rozmyślań, jednakże jest również trudna do czytania, wymaga maksymalnego skupienia i czytania ze zrozumieniem od pierwszej strony. Klubowicze mieli z tym problem i zdarzyło się, że nie każdy przeczytał książkę do końca, zatem może ona niektórych zniechęcić, jednakże mimo to warto spróbować. Planujemy  także obejrzeć film na podstawie książki – ot tak dla porównania.

 

Kolejna nasza pozycja nosi tytuł „Na drugą stronę” . Jest to powieść fantastyczna opowiadająca o przygodach głównego bohatera Rogera.  Jeden z klubowiczów powiedział, że książka nie jest zła ale – używając metafory - „nie wbija w fotel”. Jest to powieść w której mamy do czynienia z rozterkami  miłosnymi  i moralnymi Rogera, obdarzonego darem przechodzenia na drugą stronę i obcowania z umarłymi, który przy odrobinie szczęścia może nawet z nimi rozmawiać. Książka w pewnych momentach jest zabawna, pełna powtórzeń jednak zbyt szybko rozwiązywane są w niej wątki.  Czytelnikom najbardziej spodobał się pomysł podróżowania pomiędzy światami i konflikt władzy, w której traktowanie kobiet i mężczyzn zależy od płci rządzącego. Koniec książki, stwarza pozory historii niedokończonej, pewnie dlatego, że dalsze losy poznamy w kolejnej części. Skrócony opis publikacji dawał nadzieję na ciekawą lekturę,  jednak na wyrost, co nieco zawiodło oczekiwania klubowiczów. Młodzież jest bardzo wymagająca i czasem trudno każdemu trafić w gusta.

Karolina Chochulska

 

 

„Program dofinansowano ze środków Instytutu Książki”

 


                                                                                                        

Czytany 5712 razy

Realizowane projekty