25 luty 2020 13:13

Dzień baśni i legend oraz Dzień Bezpiecznego Internetu w Zajączkowie

W ramach projektu „Bajki, baśnie i legendy polskie”, realizowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Zajączkowie, 19 lutego bibliotekę w Zajączkowie odwiedziła klasa 0 z wychowawcą Beatą Zagnieńską. Wizyta ta miała na celu pomoc dzieciom w utrwalaniu poznanej na lekcjach „Legendy o Miedzianej Stopie”.

Jak wiadomo w naszej bibliotece powstała niezwykła wystawa, przedstawiająca w sposób rysunkowo-tekstowy historię odważnego gwarka, którą czyta się z ogromnym zaciekawieniem. Opowiada ona o gwarku Wojtku, zwanym właśnie Miedzianą Stopą, który podczas potopu szwedzkiego w 1655 roku, zaprowadził Szwedów do podziemnych korytarzy Góry Miedzianki. Miał pokazać im najbogatsze złoża miedzi, ale tak naprawdę zwabił ich tam podstępem, bowiem doprowadził do wybuchu, zginął wraz z najeźdźcami i tym samym uratował polską miedź. A dlaczego ludzie nazywali go Miedzianą Stopą?O tym warto przeczytać.

Natomiast w piątek, 21 lutego ta sama klasa gościła w bibliotece dalej, by poznać kolejne legendy - tym razem „Legendę o Lechu, Czechu i Rusie” oraz „Toruńskie Pierniki”. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały kolorowanki oraz lizaki.

Mamy nadzieję, że cudowny świat legend najmłodszym Czytelnikom już dobrze jest znany oraz że po tak wyczerpującej lekcji na długo zostanie w ich pamięci.

W piątek 21 lutego w bibliotece w Zajączkowie wspólnie z uczniami klasy VI i wychowawcą Anitą Karońską obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku obchodzony jest pod hasłem „Działajmy razem!”, a lekcja bezpieczeństwa odbyła się w oparciu o przesłane nam materiały przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, który tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Celem zajęć było podwyższenie poziomu wiedzy na temat zagrożeń prywatności w sieci oraz poznanie wartości programu Asy Internetu, dzięki któremu dzieci bez obaw i bezpiecznie mogą poruszać się po świecie online. Zajęcia prowadzone były z wykorzystaniem edukacyjnego materiału filmowego oraz dyskusji, o tym jak ważny jest dla nas Internet, co możemy dzięki niemu zrobić, ale też w jaki sposób ustrzec się przed niebezpieczeństwami, które w nim czyhają.

Internet jest medium demokratycznym i każdy z nas może stworzyć własną stronę w sieci. Każdy z nas może przyczynić się do tego, by sieć była miejscem przyjaznym i bezpiecznym – bo każdy z nas odpowiada za to, w jaki sposób z niej korzysta.

Anna Świercz

Czytany 68 razy

Realizowane projekty