02 październik 2019 08:40

Indianin, regiony i artyści, czyli Dzień Otwarty Biblioteki w skrócie

Napisane przez

Podczas Dnia Otwartego Biblioteki Centrum Kultury w Piekoszowie 27 września nie brakowało wrażeń i atrakcji.

Na parterze budynku w kolorowej sali dla dzieci Wielki Wódz Indian prowadził gry i zabawy z uczniami klasy Ia z Piekoszowa z wychowawcą Urszulą Michalską oraz z II i III z Micigozdu z opiekunami Iwoną Zajkowską, Małgorzatą Gibalską, Pauliną Pol, Małgorzatą Skrzeczowską i Agnieską Wijas. Dzieci musiały m.in. rozwiązywać zagadki czy też – słuchając podpowiedzi pozostałych uczniów – odgadywać, jaką postać z bajki ma przyklejoną do czoła. Dla najlepszych przygotowano drobne upominki, a dla wszystkich zakładki do książek i ołówki ze zwierzątkami.

Oczywiście – jak na bibliotekę przystało – nie mogło zabraknąć wspólnego czytania.

Podróże po Mazurach i Tatrach

Piętro wyżej, w tym samym czasie odbywały się kolejne spotkania z regionami Polski.

Pierwszym regionem, który tego dnia zwiedziliśmy wspólnie z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Piekoszowie oraz góralem Jaśkiem i góralką Hanką były nasze piękne Tatry i Zakopane.  Dzieci poznały ciekawe miejsca krajobrazu Tatr takie jak Rysy, Giewont, Morskie Oko, Dolinę Pięciu Stawów, Gubałówkę, Kasprowy Wierch, Wielką Krokiew im. Stanisława Marusarza, Dolinę Chochołowską i Kościeliską oraz słynny deptak Zakopanego - Krupówki.

Na warsztatach nie zabrakło tańca zbójnickiego, gwary podhalańskiej, zabawy w „ukryte kierpce”, czy też ważnych informacji na temat pakowania plecaka na wyprawę w góry. Lecz to tylko niektóre z zaprezentowanych zabaw. Na spotkanie z bogactwem góralskiej tradycji, muzyki, śpiewu, tańca, strojów, rzemiosła i kuchni mogliśmy się udać na 51. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, z którego dzieci obejrzały krótką relację. 

Na zakończenie spotkania degustowaliśmy oscypki z żurawiną.

Kolejnym miejscem naszych podróży była kraina wielkich jezior, czyli Mazury, które przede wszystkim kojarzą się właśnie z jeziorami, lasami i wypoczynkiem. Uczniów ze Szkoły Podstawowej w Rykoszynie w rejs po Mazurach zabrał kapitan i bosman jachtu. A skoro to Mazury, to na warsztatach nie zabrakło pieśni żeglarzy – szant – w wykonaniu Martyny Jarosińskiej oraz wielu zabaw z chustą klanzą, które bardzo dzieciom się podobały.

Podróżując po niezwykle urokliwych miasteczkach regionu, na chwilę zatrzymaliśmy się w Mrągowie, które kojarzy się przede wszystkim ze słynnym Piknikiem Country. W Mrągowie wszystko wygląda jak w westernie i nic dziwnego, że dzieci znalazły list gończy z podobizną samego dyrektora BCK Andrzeja Paździeża, który mu same wręczyły.

Dzieci również miały okazję zrobić sobie zdjęcia ze specjalnie do tego celu przygotowanym listem gończym. O pięknej ziemi mazurskiej i jej historii, interesująco opowiadała, łącząc się z nami online, bibliotekarka Iwona Zalewska z Ełku.

Końcowym punktem spotkania były… placki ziemniaczane z twarożkiem i szczypiorkiem, którymi zajadają się mieszkańcy Mazur. Na zakończenie wspólnie zatańczyliśmy taniec kowbojski.

Mamy nadzieję, że uczestnicy warsztatów choć przez chwilę poczuli się jak w miasteczku z Dzikiego Zachodu, a o Mazurach, tym cudzie natury, przekonają się sami będąc tam na wypoczynku.

Rozstrzygnięcie konkursu na spot o bibliotece

Dzień otwarty był świetną okazją do rozstrzygnięcia konkursu na najlepszy spot promujący bibliotekę. Organizatorzy postanowili nagrodzić dwa spoty – ten przygotowany przez uczniów z Jaworzni, który zdobył w głosowaniu największą liczbę like’ów (Spot 1) oraz ten przygotowany przez uczniów z Piekoszowa (Spot 4). Pierwszy z filmów nagrodzony został za pomysłowość, duże zaangażowanie uczniów i wysoką liczbę głosów, natomiast drugi – za równie dużą liczbę like’ów, ale przede wszystkim za promocję Biblioteki Centrum Kultury w Piekoszowie – przesłane zostały w sumie 3 filmy o tematyce BCK, a spot numer 4 zyskał spośród nich najwięcej głosów.

Nastrojowy koncert Basi Stępniak-Wilk

To nie koniec atrakcji tego dnia. Wieczorem, w Centrum Kultury w Piekoszowie miał miejsce koncert Basi Stępniak-Wilk z zespołem. Pięknie wykonania, świetne teksty oraz nastrojowa muzyka wprowadziła publiczność w doskonałe humory i stan relaksu tuż przed nadchodzącym weekendem. Na zakończenie koncertu bukiet kwiatów i słowa podziękowań złożył wójt Zbigniew Piątek, jednocześnie zapraszając artystów ponownie do gminy Piekoszów.

Anna Świercz/Katarzyna Czerwińska

Czytany 250 razy

Realizowane projekty