26 luty 2019 14:32

Książka moim przyjacielem

„Książka moim przyjacielem” oraz „Biblioteka wciąga” to dwa projekty, których realizację rozpoczyna Biblioteka Centrum Kultury w Piekoszowie. Dofinansowanie na zadnia przewidziane w projektach placówka otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”. Oba odpowiadają na potrzeby różnych grup wiekowych – od przedszkolaka po seniora.

W projekcie „Książka moim przyjacielem” podejmowane będą działania promujące kulturę, język, jedzenie, historię i życie mieszkańców różnych regionów Polski za pomocą książek. Projekt nie będzie jednak oparty wyłącznie na publikacjach. Najmłodsi odbiorcy projektu będą uczestniczyć w warsztatach z animatorami, którzy – przebrani w odpowiednie stroje regionalne – będą im tłumaczyć i pokazywać jak żyje się w takich regionach naszego kraju jak Kaszuby, Śląsk, Mazury czy Wielkopolska. Późniejszym zadaniem uczestników, które zrealizują pod koniec projektu, będzie przedstawienie przez nich własnych prezentacji regionów czy grup społecznych, bazując na zdobytej wiedzy podczas warsztatów z animatorami.

Projekt ten nie zamyka się na jeden grupie wiekowej. Swój udział będą także mieli seniorzy, których zadanie polegać będzie na przedstawieniu życia, historii, tradycji województwa świętokrzyskiego.

„Książka moim przyjacielem” to innowacyjne działania polegające na przekazaniu młodemu pokoleniu dziedzictwa kulturowego i historycznego różnych regionów Polski metodą warsztatową i z wykorzystaniem książki oraz nowych technologii (transmisja online z mieszkańcami danego regionu). To niesamowicie wzbogaca zajęcia, które w oczach młodych uczestników stają się ciekawe i inne niż dotychczas spotykane. Dodatkowo podczas zajęć z animatorami, nauczą się tańca i gwary charakterystycznych dla wybranego obszaru Polski, a także przygotują potrawy związane z danym regionem. Natomiast uczestnictwo w takich zajęciach seniorów sprawi, że ich życiowe doświadczenie i dynamizm oraz optymizm dzieci zaczną ze sobą współgrać dając fantastyczne efekty w postaci współpracy międzypokoleniowej.

Współorganizatorami działań będą: Fundacja Kulturalna Przestrzeń, szkoły podstawowe oraz oddziały przedszkolne z terenu gminy Piekoszów.

 

Czytany 374 razy

Realizowane projekty