08 listopad 2018 11:01

Zmagania z wiedzy na temat historii Polski

Kiedy rozpoczęła się II wojna światowa? Ile trwało powstanie warszawskie? Te i inne pytania zebrane w 7 modułów padły podczas pierwszej edycji Konkursu Historycznego „Nasza Ojczyzna, Nasze Stulecie”, które zorganizowała Biblioteka Centrum Kultury w Piekoszowie.

We wtorek 6 listopada 13 dwuosobowych grup uczniów oraz kilka grup zaproszonych gości, wśród których znalazł się także Zbigniew Piątek Wójt Gminy Piekoszów oraz Sekretarz Grażyna Tatar, przystąpiło do sprawdzianu z historii. – Tematyka konkursu obejmuje nie tylko czas odzyskiwania niepodległości przez Polskę czy wojny światowe, ale i czasy wcześniejsze – poinformował Andrzej Paździerz Dyrektor BCK. I tak, uczniowie i goście odpowiadali na kilkadziesiąt pytań. Po każdym module, wszyscy byli informowani o punktacji i trzech najlepszych parach.

Po chwili przerwy i podliczeniu wszystkich punktów ogłoszono zwycięzców. Wśród gości pierwsze miejsce zajęły Justyna Robak kierownik referatu edukacji Urzędu Gminy w Piekoszowie oraz Pelagia Rusiecka Dyrektor Żłobka Gminnego. Natomiast spośród uczniów największą wiedzą wykazali się  Julia Ciołak i Mateusz Salwa, którzy otrzymali pierwsze miejsce. Drugie miejsce wywalczyli Kacper Malicki i Karol Arabasz, a miejsce trzecie ex aequo – Jakub Zapała i Szymon Szostak oraz Bartosz Malaga i Katarzyna Jaworska.

- Serdecznie dziękuję organizatorom za stworzenie tak ważnego konkursu. Cieszę się, że uczniowie zechcieli przypomnieć sobie ważne momenty z kart historii Polski i wzięli udział w tych zmaganiach. Z tego miejsca chcę wszystkich zaprosić na uroczyste obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w dniu 11 listopada – mówił na zakończenie wójt Zbigniew Piątek.

Katarzyna Czerwińska

 

 

 

Czytany 1699 razy

Realizowane projekty