07 czerwiec 2017 14:54

100 lat Szkoły Podstawowej w Piekoszowie

W środę 7 czerwca uroczyście podsumowano stuletnią działalność Szkoły Podstawowej w Piekoszowie. Uroczystości rozpoczęto mszą świętą oraz przemarszem ulicami Piekoszowa.

Historia piekoszowskiej placówki sięga 1916 roku, kiedy to powstała Publiczna Szkoła Powszechna, która mieściła się jednej izbie dawnej plebanii. Później szkoła zmieniła miejsce na budynek, w którym aktualnie mieści się Poczta Polska. W obecnej lokalizacji przy ul. Częstochowskiej w Piekoszowie, szkoła funkcjonuje od 11 lutego 1985 roku.

– Jubileusz szkoły jest najlepszą okazją do sięgnięcia w przeszłość, do przywołania pamięci o zdarzeniach i ludziach, którzy współtworzyli świadectwo, którego jesteśmy dziś spadkobiercami – mówiła dyrektor ZPO w Piekoszowie Ewa Wydra.

Podczas uroczystości obchodów 100-lecia placówki, przytoczonych zostało wiele wydarzeń z kart historii. Wspomniano dawnych dyrektorów z Janem Brzosko na czele, wydarzenia szkolne, uroczystość nadania imienia Jana Kochanowskiego z 1988 roku i wiele innych inicjatyw oraz osób, które ukształtowały obecną historię.

- Sto lat w dziejach świata to chwila, ale sto lat w życiu szkoły to radości i smutki każdego ucznia i nauczyciela – mówiła obecna na wydarzeniu Grażyna Tatar Sekretarz gminy. – Uczniom życzę, by ta szkoła na górce, nie kojarzyła im się z miejscem gdzie „ma się pod górkę”, ale ze szkołą, która pokazuje horyzonty i zapewnia dobry start w dorosłe życie – podkreśliła.

Podczas przemówień zaproszonych gości padło wiele słów powinszowań i uznania.

- Wielka jest dziś radość w powiecie kieleckim, bo takich miejsc, których proces edukacji trwa jeden wiek jest niewiele – komentował Michał Godowski starosta kielecki. – Z całego serca dziękuję tym obecnym i nieobecnym już, którzy ten proces tworzyli. Ileż pokoleń opuściło mury tej szkoły! – podsumował.

Na sali obecni byli także emerytowani nauczyciele szkoły podstawowej oraz byli dyrektorzy. – Widzę tutaj wielu przyjaciół, z którymi kiedyś spędziłem trochę czasu – wspominał Zbigniew Wojciechowski były dyrektor szkoły, a aktualnie dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego i Strategii Kuratorium Oświaty w Kielcach. – Życzę Państwu wszystkiego najlepszego, bo to co robicie jest wspaniałe, godne zaufania i uznania.

Oprawę artystyczną wydarzenia stanowił taneczny pokaz uczniów, występy chóru BONUS oraz absolwentów szkoły w osobach Bartka Kasprzyka, Weroniki Lis i zespołu Piekoszowianie.

Dla emerytowanych nauczycieli wręczono pamiątkowe albumy, z historią szkoły i zdjęciami archiwalnymi. Podczas uroczystej gali przedstawiony został filmik z obecnej działalności placówki.

Na zakończenie przygotowany został jubileuszowy tort.

Katarzyna Gurak

 

Czytany 4418 razy

Realizowane projekty